Pákový efekt – co je finanční páka (leverage)? příklady z praxe

Pákový efekt ve finančnictví spočívá v tom, že investor obchoduje nejen se svým kapitálem, ale především s pomocí dodatečně zapůjčeného kapitálu. Poměr vlastního a zapůjčeného kapitálu se u CFD brokerů pohybuje od 1:2 do 1:30.

⚖️ Jak funguje pákový efekt?

Investorovi stačí malá záloha, aby mohl kontrolovat mnohem větší, zapůjčený kapitál. Finanční páka zvyšuje investorovi zisky, ale i případné ztráty.

Typickým případem páky je právě Forex / CFD trading u online brokerů, kteří umožňují klientům se zapůjčeným kapitálem spekulovat o vývoji tržních cen.

⭐ Příklad s pákovým efektem

Máte informace o tom, že v nejbližší době stoupne hodnota akcií Facebooku. Rozhodnete se investovat do nárůstu jejich ceny. Obchodujete u brokera, který nabízí na tyto akcie páku (například 1:20).

  • Jeden podíl Facebooku má právě teď prodejní cenu 48,75 $ a nákupní cenu 50 $.
  • Vy chcete do spekulace o ceně investovat pouze 100 $.
  • Díky finanční páce 1:20 ale můžete nakoupit akcie za 20krát větší cenu, tedy v celkové hodnotě 2 000 $. Nákupní cena 1 podílu je 50 $. Koupíte tedy celkem 2000/50 podílů = 40 podílů Facebooku.
  • Otevřeli jste dlouhou pozici (Buy). Dokud bude pozice otevřená, vašich $100 bude broker blokovat jako zálohu.
  • Vy plánujete v nejbližší době akcie prodat zpět, pokud možno se ziskem. Pokud bude v okamžiku uzavření pozice prodejní cena akcie Facebooku vyšší, než byla nákupní cena při otevření (50 $), vydělali jste. V opačném případě jste prodělali. Kdy uzavřete pozici, je na vašem uvážení.
  • O 12 hodin později je prodejní cena akcie Facebooku 52,32 $ a nákupní cena 52,58 $.
  • Váš odhad je zatím správný, prodejní cena akcií stoupla na 52,32 $ oproti původní nákupní ceně 50 $. Rozhodnete se pozici uzavřít, akcie prodat a necháte si vyplatit zisk.
  • Váš zisk na akcii činí 52,32 $ – 50 $ = 2,32 $. Vy jste obchodovali celkem 40 podílů, váš celkový zisk tedy činí 40 x 2,32 $ = 92,80 $.
  • Bez páky 1:20 byste místo 40 podílů mohli za 100 $ obchodovat pouze 2 podíly. Takto je váš zisk se stejnou investicí 20x větší.
  • Nutno podotknout, že v případě opačného vývoje by byla 20x větší naopak vaše ztráta.

⭐ Výhoda a nevýhoda pákového efektu

Výhoda: Nízký potřebný kapitál – Bez pákového efektu byste pro stejně velký zisk či ztrátu museli investovat nepoměrně větší částku. V předchozím příkladě byste pro dosažení zisku 92,80 $ museli disponovat 2 000 $ na kontě. S pákovým efektem vám ale stačilo pouze 100 $.

Nevýhoda: Nenásobí se jen zisky – S pákou se násobí i potenciální ztráta. Ovšem je možné nastavit její maximum. Pokud chcete zabránit tomu, aby velký výkyv ceny nežádoucím směrem smazal celé vaše konto, je nutné používat STOPLOSS – nastavit u každé pozice maximální hranici, kam až vaše ztráta smí zajít. Například 2% vašeho konta. Jakmile dosáhne vaše ztráta stoploss hranice, broker vám pozici automaticky uzavře. Tuto funkci nabízejí všichni online brokeři.

Solidní online brokeři, které jsme otestovali a najdete je na našem webu, mají garantovaný stoploss. Přímo v podmínkách smlouvy ručí za to, že stoploss příkazem se pozice skutečně uzavře. I kdyby přes noc mimo obchodní hodiny došlo k extrémnímu cenovému výkyvu v neprospěch klienta a došlo k překročení stoploss hranice či celého konta, klientova ztráta bude vždy omezena na garantovaný stoploss a zbytek si broker musí doplatit sám.

❓ Kde můžete s pákou obchodovat?

Obchodování s pákou umožňují CFD brokeři. Vše si můžete zdarma vyzkoušet na demo účtu, který máte založený cca za půl minuty. K vytvoření testovacího účtu není většinou potřeba nic víc než jen e-mail a heslo. Často je možné se jen přihlásit přes Facebook nebo Google účet, záleží jakého si brokera vyberete. Pokud si nevíte s výběrem rady doporučujeme navštívit naše srovnání CFD brokerů, kde si můžete vybrat podle parametrů přehledně v tabulce.

2 komentáře u „Pákový efekt – co je finanční páka (leverage)? příklady z praxe“

Napsat komentář