DeFi – kryptoměnové půjčky, decentralizované finance

Poslední dobou se o tzv. DeFi neboli Decentralised Finance mluví v kryptosvětě stále častěji. V mnoha ohledech tento fenomén připomíná hype, kterým si bitcoin a další kryptoměny prošly na podzim roku 2017. Na následujících řádcích si řekneme, co je DeFi, jak funguje a k čemu se používá.

Co je DeFi

DeFi projekty nahrazujují finanční služby. Využívá smart kontrakty, což jsou automaticky vynutitelné smlouvy. Uživatelé DeFi nepotřebují zprostředkovatele, kterým bývají například banka nebo advokát. Místo toho využívají technologii blockchainu, na kterém je všechno zaznamenané. DeFi je zastřešujícím termínem pro takové finanční aplikace. Někdy se také používá pojmu „Open Finance“.

Jak DeFi funguje

Jak bylo již řečeno, pro chod projektů DeFi je klíčový blockchain. Vývojáři naprogramují určitý protokol, který běží online na webu nebo v aplikaci a který zapisuje veřejně do blockchainu jednotlivé transakce ze strany uživatelů. Například Uživatel A si půjčí od Uživatele B 100 coinů, které mu vrátí do jednoho týdne. K tomu slouží smart kontrakt, který většinou běží na platformě Ethereum.

Nejzajímavější využití DeFi

Půjčky

V první řadě jde o půjčky, které probíhají zcela bez banky nebo jiné instituce. Jde o platformy, které nabízí půjčení vlastních coinů za určitý úrok. S těmito coiny dále nakládáte, jak chcete, například s nimi zaplatit nebo dále obchodovat. Díky decentralizovanému charakteru (který zatím nepodléhá ve větší míře státní regulaci) není potřeba potenciálního klienta nijak lustrovat.

Burzy

Dále sem patří decentralizované burzy kryptoměn. Na těchto burzách mohou uživatelé snadno nakupovat a prodávat své kryptoměny, aniž by potřebovali nějakou centrální platformu. DeFi burzy propojí kupující s prodejci. Přínosem pro obě strany je skutečnost, že díky odstranění prostředníka nemusí platit žádné (nebo platí minimální) poplatky. Decentralizované burzy se souhrnně označují „DEX“.

Stablecoiny

Ve světě kryptoměn jsou stablecoiny investorovým bezpečným přístavem. Jde o speciální coiny, které si drží hodnotu podle určité fiat měny, nejčastěji podle amerického dolaru (USD), méně často podle eura (EUR).

Platí jednoduše, že 1 coin = 1 USD. Jak se této rovnováhy docílí? V případě většiny projektů centralizací – tedy autoritou ze strany vývojářů. Existují ale i platformy typu MakerDAO, které si poradí decentralizovaně.

Výhody DeFi

Mnoho protagonistů DeFi tvrdí, že nyní vznikající projekty přinesou nový vítr do současného bankovního systému. Ten tvoří obrovské korporace, které jsou závislé na vládách států a tyto vlády jsou zase závislé na nich. DeFi projekty jsou decentralizované. Neexistuje žádná jedna vláda nebo správní rada, která by je ovládala.

Větší decentralizace pak znamená, že uživatel bude mít větší nezávislost. Přístupnost finančních prostředků a možnost obchodování mezi uživateli nebude záviset na žádné třetí straně. Decentralizovaná ekonomika přináší také transparentnost díky využití blockchainu. Transakce mezi uživateli jsou dohledatelné. Možnost kontrolovat svoji instituci nemají dnes klienti žádné banky. 

Nevýhody DeFi

V určitých případech se z výhody může potenciálně stát nevýhoda. Uživatelé dostávají do rukou svobodu nakládat s vlastními prostředky zcela po svém. Ke kryptoměnám mají své vlastní privátní klíče. Pokud je ztratí, neexistuje již možnost prostředky nijak obnovit.

Také zde dosud není žádná zákonná záruka (pojištění vkladů), kdy by stát ručil do jisté částky za vaše uložené peníze, jak je tomu u bankovních vkladů. Možná se služba krytí vkladů objeví v budoucnu ze strany samotných platforem.

Top DeFi projekty

Uveďme si pro přehled nejznámější a nejzajímavější projekty, kterých se vyrojilo v roce 2020 velké množství.

Uniswap

Uniswap je decentralizovaná burza ve formě dvou chytrých kontraktů hostovaných na blockchainu Etherea. Uniswap je open-source. Je projektem, který umožňuje směňovat mezi sebou tzv. ERC20 tokeny. Mezi známé tokeny tohoto druhu patří BNB, Crypto.com coin, VeChain, Uniswap (UNI) nebo BAT.

O projektu Uniswap se mluvilo v poslední době v souvislosti s velkým airdropem (rozdáváním kryptoměny zdarma). Každému již dříve zaregistrovanému uživateli bylo přiděleno 400 UNI tokenů zdarma. V současné době se cena za jeden pohybuje okolo 4 dolarů, nejvyšší úrovně dosáhl okolo 7 USD, tedy odměna (za airdrop) dosáhla výše až 2 800 dolarů.

MakerDAO

MakerDAO neboli „Decentralized Autonomous Organization“ funguje na blockchainu sítě Ethereum. Projekt vytvořil decentralizovaného stablecoin nazvaný Dai. Stablecoin je token, který se snaží potlačit cenovou volatilitu (kolísání ceny) a účinně sledovat cenu některé fiat měny, tedy státní měny, jako je v tomto případě americký dolar. 1 Dai se tak rovná 1 USD.

Jak je možné, že měna si drží svoji (relativní) stabilitu? Nedílnou součástí projektu je Maker (MKR) token, jehož cena naopak volatilní je a který se běžné obchoduje na kryptoburzách. Pomocí navyšování či naopak snižování (finanční) zásoby tohoto tokenu MKR docházů buď k odkupům nebo odprodejům investorům. Díky pohyblivé zásobě MKR se drží Dai na úrovni 1 amerického dolaru. Jde tak o tzv. „nástrojový“ nebo také „řídící token“ tohoto projektu.

Napsat komentář