Základy obchodování Forex/CFD KryptoMěny ikona nové Komodity Škola obchodování Investiční magazín

Hlavní stránka » Kryptoměny » Bitcoin kurz | kde koupit a jak obchodovat Bitcoiny

Bitcoin kurz | kde koupit a jak obchodovat Bitcoiny

bitcoin-official

Přinášíme vám aktuální kurz Bitcoinu v online grafu a informace o vývoji kurzu z historie BTC.


Bitcoin je anonymní platební systém a nejznámější kybernetická měna současnosti. Její vliv na celosvětovou ekonomiku stále narůstá.

Historie Kurzu Bitcoinu

Bitcoin není nutné nijak výrazně představovat. Jedná se o nejznámější kryptoměnu, kterou znají i laici. Kromě zajímavých možností využití, pokud jde o placení, nelze zapomínat na to, že Bitcoin je využíván i jako investice. A zde hraje velkou roli především kurz. Jaký je ten aktuální, jak se vyvíjel a co ho ovlivňovalo? Podívejte se.

Rok 2010

V roce 2010 byl Bitcoin pouze záležitostí několika nadšenců, a i proto byl jeho kurz velmi nízký. Hodnota jedné „digitální mince“ byla zhruba 0,06 USD.

S počátky kryptoměny bylo spojeno i několik zajímavých událostí. Třeba to, že Satoshi vytěžil přes 1 milion BTC a ty se stále nacházejí v původní peněžence. Druhou zajímavostí je to, že v tomto roce si uživatel Laszlo koupil za 10 000 Bitcoinů pizzu. Raději nepřepočítávat, kolik by stála nyní.

Rok 2011

O rok později zažívá Bitcoin svůj první boom. Na začátku roku se kurz pohybuje okolo 0,29 USD. Zdá se to málo, ale jde téměř o pětinásobné zvýšení oproti předchozímu roku. Vliv na to má nejenom obchodování na burze Bitcoin Market nebo Mt.Gox, ale i to, že bylo spuštěno nelegální tržiště Silk Road. Místo, kde se dalo za Bitcoin pořídit úplně vše. Na samotném vrcholu éry daných obchodů kurz vystoupal až na 32 USD. Později však padl na 10 USD a pád pokračoval poté, co byla burza Mt. Gox hacknuta.

Rok 2012

Na začátku roku se kurz Bitcoinu pohyboval na hranici 6 USD, což byla cekem stabilní hodnota z přelomu roku. Tento kurz však nevydržel dlouho. Proč? Jelikož legitimita a bezpečnost byla podlamována různými útoky.

Příkladem je server Linode, který byl hacknutý a bylo odcizeno 46 tisíc Bitcoinů. Další rána přišla s koncem roku 2012, kdy se snížil počet Bitcoinů za jeden vytěžený blok. A to o celou polovinu, z celkem 50 na pouhých 25. Přesto zájem o kryptoměnu neutichal, a tak kurz pomalu rostl, a to až k dvojnásobné hodnotě oproti začátku roku.

Rok 2013

Na začátku roku se kurz pohyboval na 14 USD. Po poměrně divokém roce 2012 se Bitcoin začal jevit jako celkem dobrý uchovatel hodnoty, který má budoucnost.

Podpořila to krize na Kypru a nemožnost lidí a firem získat své peníze. Bitcoin se tak jevil jako zajímavá alternativa. A to mělo za důsledek i růst jeho ceny. Ta vyrostla až na 44 USD a v průběhu krizového období se zdvojnásobila až na 88 USD. Tento rok byl také odsouzen tvůrce Silk Road a jeho 25 000 Bitcoinů bylo prodáno v aukci. Nutno však říci, že různá darknet tržiště nezmizela a jako reakce na zavření největšího se objevilo několik dalších.

V Kanadě byl spuštěn první Bitcoin bankomat na světě a People’s bank of China zase posvětila obchod s kryptoměnami. Co to znamenalo? Enormní zájem a doslova deseti znásobení hodnoty až na 1 200 USD. Vývoj kupředu však zhatil fakt, že Čína následně otočila a zakázala s Bitcoinem obchodovat.

Rok 2014

Rok 2014 začínal kurzem 830 USD, což se dá označit za celkem dobrou hodnotu, ale v tu dobu málokdo tušil, co přijde. Velká rána byla spojena hned s únorem 2014, kdy bylo ukončeno obchodování na burze Mt. Gox. Ta následně vyhlásila krach a došlo ke ztrátě 700 tisíc Bitcoinů.

Další rány pro BTC následovaly. Nejprve se opět objevila Čína, která zrušila účty velkým burzám. Poté se objevily i Spojené státy, které přišly s požadavkem licencí pro každého, kdo bude s Bitcoinem obchodovat.

Zároveň však můžeme říci, že daná negativa byla vyvážena i pozitivními věcmi. Například tím, že PayPal začal podporovat Bitcoin, Bill Gates se na adresu Bitcoinu vyjádřil velmi pozitivně, a kryptoměna se pomalu ale jistě začala dostávat i mezi běžné občany.

Rok 2015

Tento rok začínal Bitcoin po několika ranách v loňském roce na kurzu 285 USD. V tu dobu se také začala vést debata na zvětšení velikosti bloku, a to hlavně z důvodu snížení doby provedení jedné transakce. BTC v té době používalo více lidí, než na kolik, byl konstruován a tak docházelo ke snížení rychlosti celé sítě. Komunita se však nedohodla, což se podepsalo i na tom, že růst kurzu nebyl tak výrazný, jak se očekávalo.

Rok 2016

Začátek tohoto roku byl spojený s kurzem 430 USD a už na začátku bylo jasné, že se bude posouvat výše. Proč? Známá společnost Steam začala přijímat platby i v této měně. Dále ji začali používat řidiči Uberu v Argentině – jako důsledek zmrazení klasických bankovních účtů. Zvolnila se také regulace ze strany USA. Spojené státy přišly s kompromisem a Bitcoin prohlásily za komoditu.

Klady sice převažovaly, ale zapomínat nelze ani na drobná negativa. V první řadě to byl celkem masivní útok na burzu BitFinex, kde zmizelo 120 tisíc Bitcoinů. Dále se konal druhý Halving day, kdy byla snížena odměna za vytěžený blok. Opět na polovinu, a to na 12,5 BTC.

Rok 2017

Na začátku tohoto roku se Bitcoin obchodoval za 980 USD. Šlo tedy opět o pokoření této magické hranice. Co se však stalo následující měsíce, to nečekal nikdo. O Bitcoin se začala zajímat hlavně laická veřejnost. Zvyšovaly se možnosti použití, objevovaly se bankomaty, zjednodušoval se proces získání BTC. A k tomu mediální masáž spojená s faktem, že má Bitcoin budoucnost, je vhodnou investicí a patří mezi možnosti, jak získat nezávislost na bankách. To odstartovalo takový boom, že se na podzim roku 2017 Bitcoin prodával za 5 000 USD. A stále to nebyl konec. Samotný konec roku dokonce překonal pro mnohé až nemožnou hranici 20 000 USD.

Rok 2018

Za kolik se obchodoval na začátku roku 2018? Po předchozím boomu následoval poměrně velký pokles, a to na hodnotu 15 000 USD, která se den ode dne zmenšovala. Dá se říci, že klesla až k hodnotě v rozmezí 6 000 – 7 000 USD. Vliv na to měl hlavně strach investorů, kteří začali Bitcoiny koupené v roce 2017 rychle prodávat, dokud byli v zisku.

A jak se vyvíjí rok 2018 nyní? Kurz je poměrně stabilní s menšími výkyvy. Pokud jde o prognózy na konec roku 2018, tak jde s celkem velkou jistotou říci, že tak velkého boomu jako v loňském roce Bitcoin zcela jistě nedosáhne.

Co je Bitcoin a jak systém funguje?

Bitcoin je digitální měna v otevřené P2P online platební síti. Systém je navržen tak, že nemá žádný centrální bod. Nikdo, ani vlády nebo úřady, nemůže ovlivňovat toky Bitcoinů v síti, padělat měnu nebo rušit účty.

Bitcoin (BTC) se těží digitálně ve výkonných počítačích podle předem stanoveného algoritmu. Měnu může těžit kdokoli, kdo má výpočetní sílu, ovšem počet Bitcoinů je předem omezen. Těžba je čím dál složitější, až jednoho dne počet BTC dosáhne maximální hranice 21 milionů.

Cena 1 Bitcoinu se velmi rychle mění, v prosinci 2012 byl kurz na hodnotě 600 USD a v srpnu letošního roku se dostal za hranici 4 100 USD a dnes 17.12. je kurz BTC přes 19 500 USD. Nemusíte si však kupovat celé jednotky Bitcoinu, je možné platit i ve zlomcích, a to až s přesností na 8 desetinných míst. 

Společně s rostoucí cenou se zvyšují i poplatky za odeslání bitcoinů, rozhodně se vám nevyplatí s ním platit drobné částky, protože poplatek za odeslání platby je aktuálně (17.12.2017) cca 95Kč (drobné výkyvy jsou dány burzou, kterou používáte).

Graf kurzu Bitcoinu

Můj tip na další vývoj kurzu BTC: Přední kryptoměny a především Bitcoin v posledních měsících zaznamenávají obrovský růst ceny a předpokládám, že tomu bude i nadále zhruba do polovina léta roku 2018, kdy by se mohl trh uklidnit. Růst ceny vede obrovskou masu lidí k vlastní těžbě, proto jsou vyprodané grafické karty od firmy AMD určené pro těžbu nebo výkonově adekvátní. S více těžaři roste i zájem o měnu a tím i její cena.

Hodnota virtuálních měn roste společně s nestabilitou běžných měn, především se jedná o nestabilitu nejpoužívanějších měn jako USD, EUR, CNY, můžete tedy při další světové krizi očekávat její nárůst.

Jak jistě víte, tak Bitcoin je nevysledovatelný, nedá se zjistit, kdo a co s ním kupuje a proto se stal i platidlem hackerů, uploaderů na torrent servery, různých nelegálních organizací a spekuluje se i o tom, že ho používá vláda Severní Koree k financování vývoje zbraní hromadného ničení. Tato situace tlačí ceny také směry vzhůru.

Upozornění: Jedná se jen o můj vlastní názor, nic není zaručeno, obchodování nese riziko ztráty.

Kde obchodovat s Bitcoinem?

Pokud byste rádi vydělali na poklesu či růstu ceny Bitcoinu, a nechcete řešit vlastnictví a přeprodej, můžete použít CFD. Doporučujeme Plus500, CFD brokera v češtině. Vydělat či prodělat můžete jak na růstu, tak na poklesu ceny Bitcoinu, záleží na typu obchodu, který zvolíte.

Hlavní výhodou CFD je použítí pákového efektu, funguje to tak, že vám broker zapůjčí určitou část peněz a vy tak můžete obchodovat s větším objemem, s menším počátečním vkladem tedy můžete několikanásobně vydělat či prodělat.

Uvedu příklad obchodu:

Chci koupit 0,1 BitCoin a později ho prodat a vydělat na růstu kurzu. Normálně bych koupil 0,1 BitCoinu za 1 950 USD (cca 42 632 Kč), uvažujme, že ho následně prodám za 2 050USD (cca 44 818 Kč), vydělal bych tedy 2 050 – 1 950 = 100 USD. To je asi každému jasné. Pokud, ale nechci nebo nemám dostatek peněz na to, abych si koupil 0,1 Bitcoinu, ale i tak chci stejně vydělat/prodělat využiju CDF a již zmíněnou páku.

Abych byl konkrétní, uvažujme páku 1:5 (tu nabízí můj oblíbený broker Plus500 82% maloobchodních CFD účtů přichází o peníze. ), tato páka udělá to, že 5x sníží můj vklad do obchodu a objem zůstane stejný. Pro otevření obchodu s 0,1 BTC budu tedy potřebovat 1 950 /5 = 390 USD (cca 8 526 Kč), ale výdělek zůstane stejný (100 USD).

Výhody obchodování BTC přes CFD

Nevýhody nákupu a prodeje pomocí CFD

  • Platíte brokerovi poplatek formou spreadu (rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou).
  • Platíte drobný poplatek za držení pozice přes noc.

Více informací najdete v sekci CFD.

Jak koupit Bitcoin?

Pokud si Bitcoiny chcete koupit a používat je pro osobní potřebu, a prodat možná někdy později, pak hledáte službu pro nákup Bitcoinů. Jednou takovou službou je například CoinBase. Nicméně v případě, že chcete BTC jen pro spekulativní účely doporučuji vám využít CFD brokera Plus500 82% maloobchodních CFD účtů přichází o peníze. , který vám umožní vydělat/prodělat i na poklesu ceny.


Doporučujeme k obchodování forexu (reklama + osobní zkušenosti):

76% maloobchodních CFD účtů přichází o peníze.

Zobrazit srovnání forex brokerů

Diskuze obsahuje 2 příspěvky

  1. Tak už i Japončíci a Australie uznali BitCoin jako oficiální měnu, to jsem zvědav jak daleko to půjde. Časem určitě musí přijít vlády a zakázat to, protože je to brutální únik peněz na daňích a prakticky se to nedá nijak kontrolovat.

Napsat komentář