Párové obchodování s akciemi

Až se příště rozhodnete koupit akcie jedné firmy, proč zároveň nezvážit prodej akcie konkurenční firmy ze stejného sektoru? Párové obchodování akcií (též statistická arbitráž, akciové spready) je profesionální obchodní strategie, která profituje z korelace (závislosti) mezi akciemi dvou společností. Obvykle se jedná o společnosti podnikající ve stejném oboru nebo v úzce příbuzných oborech.

Potenciální dvojnásobný zisk, poloviční riziko

Strategie párového obchodování má potenciál navýšit zisk, a zároveň snižuje závislost na vývoji trhu díky rozložení investice. Je široce používána finančními institucemi, hedgeovými fondy a investičními bankami již přes 20 let.

V čem spočívá párové obchodování

Párový trading spočívá v sázce na relativní (vzájemný) výkon dvou ovlivňujících se instrumentů. Nejčastěji jde o akcie. Vyžaduje to koupit jeden instrument, který má potenciál zvýšit svou hodnotu, a zároveň prodat druhý instrument, který je prvním instrumentem negativně ovlivněn.

Přidání krátké pozice (prodeje) je výhodné ze dvou důvodů. Snižuje vaše riziko u dlouhé pozice (koupě) pro případ, že by celý trh šel dolů – společně s oběma akciemi. A pokud věříte, že tato krátká pozice vydělá peníze sama o sobě, pak ještě zvyšuje váš potenciální zisk.

Samozřejmě, že je i takto možné prodělat. Může vás stát peníze, pokud krátká pozice prodělá více, než dlouhá pozice vydělá, případně naopak. V nejhorším případě mohou obě akcie jít opačným směrem, než jste zamýšleli. Proto je potřeba párové obchodování provozovat vždy jen po pečlivé analýze trhu.

Příklad na párové obchodování:

Př: Akcie Applu a Samsungu

  • Firmy si konkurují, především v sektoru mobilních telefonů a tabletů.
  • Pokud Samsung zvětší svůj podíl na trhu, zároveň uškodí Applu.
  • Očekáváte v nejbližší době vzestup Samsungu, například má přijít představení revolučního nového chytrého telefonu.
  • Vstoupíte do dlouhé pozice (Buy) s akciemi Samsungu a zároveň do krátké pozice (Sell) s akciemi Applu ve stejné hodnotě.

Dividenda, úroky, marže

Úroky a dividendy vás zde příliš nezajímají. Pokud takto obchodujete na burze, na jedné straně platíte úroky ale získáváte dividendu, zatímco na straně druhé úroky získáváte a dividendu platíte. Pokud o akciích spekulujete online přes CFD brokera, o toto vše je postaráno bez povšimnutí.

Zůstaňme u CFD brokera. Na marže je potřeba dát si pozor. (Marže = bezpečnostní prvky z vašeho konta blokované brokerem při otevřených pozicích.) Marže se pohybují dolů, pokud z pozic vyděláváte peníze, nebo nahoru, pokud proděláváte.

V online tradingu nechodí vše vždy podle plánu, proto je vždy nutné nastavit u obou pozic stoploss, abyste omezili maximální ztrátu a vaše povinná marže nedosáhla výše celého vašeho konta. Ignorování tohoto základního pravidla tradingu by vás mohlo připravit o celý kapitál. Obecně bych nedoporučil tuto strategii obchodovat bez nutné dávky vlastního studia a bez pozitivního vyzkoušení strategie na demo účtu.

Napsat komentář